BOGACTWO PODWODNEGO ŻYCIA
FOTOGRAFIA PODWODNA

REDAKCJA
 

Perły Salzkammergut


[ GALERIA ]  [ POWRÓT
Tekst i zdjęcia: Maciej Tomaszewski

W odległości 50 km na południowy zachód od Salzburga, wśród malowniczych szczytów pasma Dachsteinu ukryta jest historyczna kraina Salzkammergut, którą tworzą wschodnie regiony Ziemi Salzburskiej oraz zachodnie powiaty Górnej Austrii i Styrii. Szczyty masywu Dachsteinu unoszą się nad modrymi wodami głębokich alpejskich jezior. Miłośnikiem regionu był austriacki cesarz Franciszek Józef, który chętnie przebywał w kurorcie Bad Ischl. Tu komponowali Mozart i Mahler. Region stwarza wyśmienite warunki do uprawiania sportu i turystyki. Jest tu kilkadziesiąt wyciągów oraz niezliczone trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. To zimą a co można tu robić poza sezonem zimowym, który na lodowcu trwa przez okrągły rok? Miłośnicy sportów wodnych oraz rowerowych jak i zmotoryzowani powinni tu koniecznie zawitać.
Salzkammergut to kraina kilkunastu jezior tworzących iście bajkowy krajobraz. Należą do nich m.in. Attersse, Traunsee, Mondsee, Wolfganagsee, Gosausee oraz Grundlsee. Jeziorach te charakteryzuje bardzo duża głębokość sięgająca nawet 190 m! Przejrzystość wody często przekracza 10 m!
Jeziora kryją w sobie wiele tajemnic. Stare poniemieckie samochody z okresu II wojny oraz "skarby" Trzeciej Rzeszy w postaci emblematów, odznaczeń a nawet broni i amunicji. W czasie wojny jedno z jezior zostało przekształcone w bazę niemieckiej marynarki wojennej. W odmętach Toiplitzsee testowano bomby głębinowe oraz niewielkie okręty podwodne. W latach siedemdziesiątych wyłowiono z jego dna skrzynie z falsyfikatami banknotów Bank of England i Bank of Scottland, które miały doprowadzić do ruiny gospodarkę Królestwa w ostatnich dniach działań wojennych. Wieść głosi, iż tu właśnie zatopiono bursztynową komnatę. Ekspedycja Ballarda z 2000 roku nie potwierdziła tej hipotezy. Zespół amerykańskich nurków wyposażony w miniaturową łódź podwodną przeszukał akwen wzdłuż i wszerz nic nie znajdując. Jednak zakaz nurkowania obowiązuje tu po dziś dzień.

Powiększ

Najpiękniejszym a zarazem najciekawszym nurkowo zbiornikiem wodnym regionu jest jez. Attersee. Akwen leży w samym sercu Salzkammegurt. To 170 - metrowej głębokości "austriackie morze" przyciąga jak magnes nurków z wielu zakątków Europy. Przejrzystość wody oscyluje tu w granicach od 10-20 m. Jest ona zależna od okresów deszczowych oraz wód spływających z topniejącego śniegu. Najlepiej odwiedzać te okolice w okresie od końca maja do końca czerwca oraz od polowy września.
Do najciekawszych miejsc nurkowych zaliczyć można podwodny las w Kammer. Na głębokości od 12 do 30 m poniżej lustra wody znajdują się potężne drewniane pnie ponad dwumetrowej średnicy. Pośród bogatej flory spotkać można potężne szczupaki, zaś malownicze uskoki dodają uroku temu miejscu. Inną ciekawostką są platformy nurkowe w Seefeld usytuowane na głębokościach od 10-40 m. Dodatkowym wyposażeniem są dwie kopuły wykonane z plexiglasu.
Podwodne urwiska "Diabelskiego Mostu" mogą być nie lada atrakcją dla najsprawniejszych nurków. Są tu potężne ściany opadające pionowo do głębokości ponad 160 m. Wrak starego BMW zalega okolice Burgau. Miejsc tego typu jest tu więcej. Przy pięknej słonecznej pogodzie można podziwiać spod wody mieniące się śniegiem alpejskie wzniesienia.

W jeziorze Moondsee zatopione są wraki ciężarówek Steyer oraz nazistowskich DKV. Budka telefoniczna zalegająca na głębokości 20 m stanowi nie lada atrakcje akwenu.
Lodowate wody Gosausee, położonego na wysokości 990 m n.p.m u stóp lodowca Dachstein wypełniają nieckę jeziora, które stanowi część niewielkiej elektrowni wodnej. Przejrzystość wody oraz poziom jest zależna od warunków śniegowych. Potężne głazy spoczywaja na głębokościach od 5 do 30 m.
Bogate podwodna ichtiofauna to domena Wolfganagsee oraz Grundlsee. Węgorze, okonie, pstragi i szczupaki to mieszkańcy tych jezior. Ewenementem Grundelsee jest 18 metrowej wysokości wzniesienie, do którego przymocowano keson.
Halstaettersse oraz Traunsee łączy malownicza rzeka Traun. W jej przejrzystych nurtach podziwiać możemy przepiękne pstrągi potokowe. Początkujący nurkowie jaskiniowi tez znajda tu cos dla siebie. Jaskinia Kaesselbach znana jest ze swej malowniczej podwodnej komnaty.
To tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowała nurkom natura.
Salzkammergut to kraina ciszy i spokoju. Wiosną i jesienią przez senne Hallstat z rzadka przechadzają się turyści. Gród spowity jest historią ponad czterech i pól tysiąca lat. To stolica najstarszego solnego zagłębia Europy. Można zobaczyć tu jedyny w swoim rodzaju cmentarz, na którym trumny ustawia się w pionie i zwiedzić jaskinie mamucie w pobliskim Obertraun położone na wysokości 1400 m n.p.m.
A w odwodzie czeka na nas mozartowski Salzburg. Czy warto tam zawitać?
Oceńcie sami.
Serwus w Austrii!PDF Hasło: 

986 kB
Nie mam
jeszcze hasła...

Copyright © 2003-2004 by Maciej Tomaszewski
All rights reserved


ustaw jako startową

Zaprenumeruj bezpłatny biuletyn informacyjny

szczegóły
Wyłącz

linki
 
REDAKCJA | Copyright © 2002-2019 E-MARKETING
Reklama u nas: info@rafy.pl
Do góry