BOGACTWO PODWODNEGO ŻYCIA
FOTOGRAFIA PODWODNA

REDAKCJA
 

Jezioro Majcz Wielki - przewodnik


[ POWRÓT ] 
Tekst i zdjęcia: Maciej Tomaszewski

Jezioro Majcz Wielki
N 53°46,9'
E 21°27,4'
powierzchnia: 163,5 ha
max. głębokość: 17 m
wysokość n.p.m.: 130 m
powiat mrągowski
województwo warmińsko-mazurskie

Jez. Majcz Wielki położone jest na skraju Puszczy Piskiej, na granicy pomiędzy krainami Warmii i Mazur. Jak często bywa, tak i w tym wypadku trudno jest określić przynależność geograficzną akwenu. Jezioro jest oddalone o kilka kilometrów na południowy zachód od Mikołajek, jednak zaliczane jest ono do wód śródlądowych Warmii.
Droga regionalna nr 609 wiedzie z Mikołajek do Ukty. Po przebyciu ok. 5 km docieramy do leśnego skrzyżowania z drogą do Piecek. Tu skręcamy w prawo. Po przebyciu ok. 2,6 km trafimy na tablicę kierunkową do miejscowości Strzałowo i rezerwatu leśnego o identycznej nazwie. Następne 2 km pokonujemy w fantastycznej, leśnej scenerii. Na niewielkiej polanie, po prawej stronie duktu, znajduje się przepięknie utrzymana leśniczówka Strzałowo. Po lewej zaś stronie, pomiędzy drzewami mienią się w porannym słońcu wody jeziora Majcz Wielki.

Podążając leśną ścieżką, prowadzącą bezpośrednio od zabudowań, dotrzemy nad brzeg zbiornika. W przesmyku pomiędzy szerokim pasem trzcin znajduje się pomost, z którego można zejść do wody. Dno jest w tym miejscu bardzo zamulone, należy zatem wchodzić ostrożnie, tak aby nie zapaść się i nie zaplątać podwodną roślinność. Mimo, że maksymalna głębokość jeziora sięga 17 m, to w okolicy brzegu południowego dotrzemy tylko do ok. 4 m. Warto jednak pogrążyć się w przejrzystych wodach akwen, aby doznać fantastycznych wrażeń jakich dostarcza wspaniała podwodna roślinność, występująca w strefie litoralu. Przepiękne rdestnice, rogatki, moczarki, osoki aloesowe, w promieniach letniego słońca mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego nurkującego fotoamatora.

Innym ciekawym miejscem, z którym wiąże się tragiczna historia, jest niewielka plaża, położona ok. 400 m na północ od leśniczówki. Po prawej stronie drogi zlokalizowany jest duży parking dla autobusów turystycznych. Wielu z Was postawi sobie zapewne pytanie, w jakim celu został on zbudowany? Powróćmy zatem na chwilę do historii. Pod koniec XIX i na początku XX w., okolice Mikołajek należały do znanej rodziny Wichertów, posiadaczy ziemskich. Z początkiem naszego stulecia Hrabia Wichert poślubił wielką miłość swego życia. Związek ten nie trwał jednak zbyt długo. Nieszczęśliwa miłość doprowadziła do samobójstwa młodziutkiej hrabiny, której grób znajduje się nad samym jeziorem, wśród przepięknej alei wysadzanej tujami. Do grobu prowadzi droga leśna, biorąca swój początek po lewej stronie, w okolicach parkingu dla autobusów.

Dno jeziora jest piaszczyste, a maksymalna głębokość sięga 8 m. Podwodna roślinność tworzy wspaniałe łąki. Wśród niej można spotkać przepiękne okazy raka amerykańskiego oraz sporych rozmiarów szczupaki i leszcze.PDF Hasło: 

635 kB
Nie mam
jeszcze hasła...

Copyright © 2003-2004 by Maciej Tomaszewski
All rights reserved


ustaw jako startową

Zaprenumeruj bezpłatny biuletyn informacyjny

szczegóły


linki
 
REDAKCJA | Copyright © 2002-2019 E-MARKETING
Reklama u nas: info@rafy.pl
Do góry